דרכים
להתחתן

טקס הנישואין הוא לב ליבו של אירוע החתונה. בישראל מתקיימים היום מגוון טקסים כשכל אחד מהם נושא אופי מיוחד ודורש הליך שונה. על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם ולבחור את הטקס אליו אתם מתחברים יותר מכל, אנו מציגים לפניכם מידע על טקסי הנישואין המרכזיים הקיימים היום בישראל.

טקס אורתודוכסי ברבנות

ההכנות לקראת חתונה אורתודוכסית – מה צפוי לכם ברבנות? 
נישואים אורתודוקסיים מחייבים הרשמה ברבנות. על הליך ההרשמה, פתיחת תיק ברבנות וכל מה שצריך לדעת, לקראת המפגש שלכם עם נציגי הדת

לפני שאתם רצים לרבנות, בני כמה אתם? כדאי שתדעו כי הגיל המותר לנישואים על פי החוק הוא 17 שנים. חתן או כלה שטרם מלאו להם 17 שנים נדרשים להביא אישור מבית משפט מחוזי המתיר להם להינשא.

content-image-1.jpg

אז מתי ואיפה נרשמים?

בין שלושה חודשים ל-45 יום לפני מועד החתונה יש לפתוח תיק נישואים בלשכת הרבנות המקומית. תוקפו של תיק נישואים הוא שלושה חודשים בלבד, ואתם לא חייבים להירשם בעיר מגוריכם, אלא יכולים להגיע לכל מועצה דתית שאתם רוצים, בהתאם לנוחיותכם.

השתדלו שלא להירשם ברגע האחרון, כדי שלא תילחצו אם תתבקשו להשלים מסמכים או להוכיח את יהדותכם. שימו לב, אם לאחד מכם נפתח תיק נישואים בעבר עם בן/בת זוג אחרים והנישואין בוטלו - עליכם לבטל את התיק בלשכה בה נפתח בטרם תיגשו להירשם ולפתוח תיק חדש.

בעת הרישום יש להצטייד במסמכים הבאים:

תושבי ישראל יביאו:

א. תעודת זהות בלבד + ספח (מקור) מעודכנת בהתאם למצב האישי.

ב. תמונת פספורט אחת לכל אחד מבני הזוג, במקביל ניתן להצטלם במשרדי המועצה או לחילופין בשליחת קובץ תמונה במייל.

ג.  תעודת נישואין של ההורים מרבנות מוסמכת (בארץ ישראל).

ד.  2 עדים/ות (שאינם בני משפחה).

דרך המועצה הדתית תל אביב- יפו ניתן להירשם דרך האינטרנט בקלות ובמהירות באתר- https://jpub.info/pub/טקס רפורמי (קונסרבטיבי)

אופיו של הטקס הרפורמי / קונסרבטיבי דומה לטקס המסורתי המוכר והוא כולל חופה, אמירת שבע ברכות ושבירת כוס. עם זאת הוא נבדל מהטקס האורתודוקסי בשני עניינים:

א. הוא שיוויוני והדדי - הכלה יכולה להעניק טבעת לגבר ולשבור כוס. עקרון השוויון בא לידי ביטוי גם בנוסח הכתובה, שהינה הצהרה של בני הזוג אודות מחויבותם ההדדית ותוכניותיהם המשותפות להקמת משפחה בישראל 
ב. הוא מאפשר לבני-הזוג להוסיף ביטוי אישי על הטקס המסורתי. בני הזוג מוזמנים ליטול חלק בעיצוב הכתובה יחד עם הרב, שידריך וינחה אותם, בבחירת נוסחים שונים של ברכות, שילוב ברכות בני משפחה וחברים, הוספת קטעי קריאה ושירה המבטאים אותם ועוד.

בישראל אין הכרה בנישואים קונסרבטיביים או רפורמיים וטקס הנישואים המתקדם אינו מעניק את האפשרות להירשם כנשואים במרשם האוכלוסין. אי לכך זוגות אשר נישאים בטקס נשואים מתקדם צריכים להינשא גם בנישואים אזרחיים. המדינה מכירה בטקסי נישואים הנערכים כדין במדינות שונות (נישואים אזרחיים), ורושמת את בני הזוג במרשם האוכלוסין כנשואים.

content-image-2.jpg#asset:70

טקס אזרחי בחו"ל

טקס זה מתבצע בחו"ל ומקנה לזוג תעודת נישואין ממדינה אחרת. אופציה זו מתאימה לזוגות שאינם רוצים להינשא ברבנות אבל כן רוצים להירשם בארץ כנשואים.

ניתן לבצע טקס אזרחי בחו"ל בהרבה מדינות אשר מאפשרות נישואין בצורה אזרחית שלא כמו בישראל. רבים מן הזוגות הישראלים נישאים בצורה זו בקפריסין, פראג ולאס ווגאס ששם ההרשמה לנישואין היא קלה ומהירה.

לאחר הטקס הזוג מקבל תעודת נישואין שאיתה הם יכולים להירשם במשרד הפנים הישראלי וכך להיחשב כנשואים. שיטה זו שונה מטקס אזרחי ישראלי שאינו מקנה יכולת להירשם כנשואים במשרד הפנים.

טקס חילוני

חתונה חילונית יכולה להתבצע על ידי כל עורך טקס כאשר תוכן הטקס יקבע על פי בני הזוג. חתונה מסוג זה אינה מוכרת על ידי הרבנות הראשית בישראל ולכן כל אלו שבוחרים  בחתונה זו נחשבים "ידועים בציבור" ואינם יכולים להירשם כנשואים במשרד הפנים.

ישנם כמה עמותות המסייעות לזוגות הרוצים להינשא בדרך זו- אחת מהן היא הויה.

הֲוָיָה, מרכז הטקסים מבית ישראל חופשית, הוא מרכז טקסים ללא כוונת רווח הגדול בישראל העורך מאות טקסי נישואים, בר ובת מצווה, לידה, אבלות וזכרון מדי שנה. הֲוָיָה הוקמה בשנת 2006 כמרכז לטקסים של חיים המשותף לשלושה ארגוני חינוך ותרבות ותיקים: המדרשה באורניםבינה ומכון הטקסים החילוני. 

טקס החתונה הוא אחד המעמדים המשמעותיים והמרגשים בחיי כל אדם. טקס החתונה מהווה הצהרה שלכם כזוג בפני העולם, על המעבר לחיי זוגיות ממוסדת ועל הקמת בית ומשפחה.

הצטרפו לאלפי זוגות שבוחרים ברגע כה מרכזי בחייהם לקיים טקס חתונה בדרך שלהם. טקס חופשי ושיוויוני, שמחובר למסורת היהודית ולהוויה הישראלית המודרנית. טקס שמדבר בשפה שלכם, שרלוונטי לחיים, לזוגיות ולהשקפות העולם שלכם. טקס חתונה שבו אתם עומדים במרכז, ולא הרב או הסלברטי התורן.

טקס החתונה הישראלי של הויה הוא טקס המעוצב על ידי הזוג בהנחיית עורך או עורכת טקסים מיומנים. תהליך ההכנה כולל היכרות עם עורך/ת טקס החתונה, בירור השקפת עולמו של הזוג, הכרות עם תכני וסמלי טקס החתונה, ולבסוף עיצוב וגיבוש טקס הנישואים האישי שלכם.

רוצים שחבר/ה קרוב/ה או בן משפחה ינחו את הטקס? אין בעיה! אנו נלווה אתכם בתהליך בניית הטקס, נדריך אתכם על מנת שתוכלו להתאים את אותו לצרכים ולערכים שלכם, וניתן לכם את הכלים הדרושים בכדי ליצור טקס משמעותי, רלוונטי ומרגש.